صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  چرا می گوییم مرگ بر آمریکا

چرا می گوییم مرگ بر آمریکا

در این تحقیق ، به بررسی دلایل بیان مرگ بر آمریکا در تجمعات و راهپیمایی ها پرداخته می شود.

مقدمه
چرا می گوییم مرگ بر آمریکا؟ آیا آرزوی مرگ برای یک ملت بهتر است یا آرزوی هدایت؟ گاهی به این فکر می کنم که چرا می گیم مرگ بر آمریکا و مرگ بر ضد ولایت فقیه یا هر نوع آرزوی مرگ برای حالاتی که میشه در مورد اون افراد، استثناهایی پیدا بشه… مثلا اگه یه فردی که توی اسراییل یا آمریکا به دنیا میاد، اگه بزرگ تر بشه و ببینه یک ملت همشون برای اون و خانوادش آرزوی مرگ می کنند، چه حالتی بهش دست میده؟ به نظر من شاید بهتر باشه با بیانیه به همون افراد یا سازمان یا دولت و… نارضایتی یا تنفرمون رو ابراز کنیم و این بیانیه رو به رسانه ها بدیم. به نظر من، این شکل فعلی مبارزه، بیشتر جنبة سیاسی داره، تا جنبة آموزة دینی… تا جایی که من می دونم، بزرگان دینی ما همیشه با گذشت و یا به عبارتی با تساهل و تسامح، با افراد برخورد می کردند و حتی کرامت دشمنانشون رو رعایت می کردند.

هرساله در روز 13 آبان شاهد این هستیم که  در سراسر کشور راهپیمایی های گسترده ای در راستای محکومیت آمریکا به واسطه آنچه که اقدامات جاسوسی این دولت در سفارت خانه خود در خیابان طالقانی در اوایل انقلاب انجام می داد، برگزار می شود. 13 آبان 1358 روزی است که دانشجویان پیرو خط امام با ورود به سفارت آمریکا و دستیابی به اسناد و مکاتبات این سفارت پرده از چهره استعمارگر و استکباری آمریکا برداشتند و ماهیت شیطانی و پلید آن را برملا ساختند. اما 13 آبان فقط منحصر به کشف لانه جاسوسی نیست، بلکه انچه که این رزو را به روزی مهم در تاریخ انقلاب اسلامی تبدیل کرده است وجه ضد «استعماری» آن است.

اگر اعتراض امام خمینی (ره) در 13 آبان 1343 نسبت به تصویب لایحه کاپیتولاسیون در دولت حسنعلی منصور را نقطه آغاز مبارزات ایشان در مبارزه با استعمار بدانیم، 13 آبان 1358 نقطه اوج این مبارزات محسوب می شود که توسط فرزندان حضرت امام (ره) به منصهء ظهور رسید و پای استعمارگران را از سرزمین ما قطع کرد. به همین دلیل است که ایشان از این واقعه به عنوان «انقلاب دوم» یاد کردند و آن را به مراتب مهم تر از انقلاب اسلامی دانستند.

به عبارت دیگر، اگر فروپاشی نظام شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی را نقطه تکامل ماهیت ضد استبدادی انقلاب اسلامی بدانیم، تسخیر لانه جاسوسی نقطه تکامل وجه ضد استعماری حرکت مردم ایران محسوب می شود. ماهیت ضد استعمارگرانه ای که در بطن حوادث رخ داده در این روز وجود دارد موجب شده است که این روز از متن تاریخی خود جدا شود و به عنوان روح انقلاب اسلامی در کالبد تاریخی انقلاب جاری شود تا از یکسو برای نسلهای آینده یادآور این باشد که ملت ایران برای چه به پا خاستند و از سوی دیگر به ابرقدرت ها یادآور شود مردم ایران همچنان بر سر عهد و پیمان و آرمان ها اولیه خود ایستاده اند.


تعداد صفحات : 10 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود