صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما

پروژه طراحی فانکشن ژنراتور

این پروژه در مورد فانکشن ژنراتور می باشد و کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت طراحی و ساخت فانکشن ژنراتور ، شامل نقشه شماتیک ، مدار ، قطعات مورد نیاز و مراحل ساخت آن را به طور کامل بیان می نماید. این پروژه برای استفاده ی دانشجویان رشته برق – الکترونیک و الکترونیک – برق صنعتی و … بسیار مناسب می باشد.

مقدمه :
فانکشن ژنراتور وسیله ای است برای تولید انواع شکل موج  مربعی و سینوسی ومثلثی و…. است.
من قصد دارم در این پروژه با استفاده از میکرو کنترلر سیگنال های مربعی و سینوسی ومثلثی ودندانه اره ای و دندانه اره ای معکوس تولید کنم.

این وسیله می تواند موج به اشکال سینوسی و مربعی و مثلثی و دندانه اره ای و دندانه اره ای معکوس از فرکانس یک هرتز تا 65 کیلو هرتز با دقت و فواصل یک هرتزی و دیوتی سایکل duty cycle  پنچاه درصد تولید کند.

یعنی هر فرکانسی را بین یک تا 65 هزار هرتز را می توانیم با این وسیله تولید کنیم.
این فانکشن ژنراتور به روش دیجیتالی موج تولید می کند و کاملا دقیق و با ثبات است.
همچنین این وسیله را به عنوان dds نام میبرنند که توضیح میدهم مخفف چیست:

Dds مخفف کلمات direct digital synthesizer  می باشد که اگر کلمه به کلمه ترجمه کنیم می شود:مستقیم دیجیتال مصنوعی . در الکترونیک اگر توسط وسیله ای یک فرکانس ثابت تولید کنید بعد این فرکانس را به وسایل دیگری مثل تقسیم کننده و فیلتر وآمپلی فایر و … بدهید تا شکل موجهای مختلف و فرکانسهای مختلف بدست آورید , به اینکارتولید امواج به روش مصنوعی یا اصطلاحا dds می گویند.

*مهمترین وبیشترین کاربرد dds در ساخت صداهای مختلف در موسیقی است.
از صداها وافکت های (effect)عجیب گرفته تا تولید صدای حیوانات وتشویق وسوت و غیره .
سینتی سایزر synthesizer  در موسیقی الکترونیک در واقع یک فانکشن ژنراتور بسیار پیشرفته است که بطور خاص برای تولید اصوات مختلف استفاده می شود که به synthesizer keyboard  معروف است.

در سینتی سایزر موسیقی نیز از انجام تغیرات بر روی یک فرکانس ثابت , اشکال و فرکانسهای مختلف تولید می شود . مثلا ابتدا فرکانس پایه وثابت فرضا 10 مگاهرتز تولید میشود اینترا با قطعات دیگر تقسیم بر دو می کنند تا فرکانس 5 مگاهرتز بدست آید همزمان فرضا همان 10 مگاهرتز را تقسیم بر چهار می کنند تا فرکانس 2.5 مگاهرتز بدست آید بعد آن دو فرکانس جدید را با هم ترکیب می کنندبعد از تعدادی فیلتر وقطعات دیگر عبور میدهند بعد…. همینطور ادامه پیدا می کند تا صدها نوع صدای مختلف تولید شود اما همیشه فرکانس پایه و اولیه تولیدی ثابت می ماند وفقط با اضافه کردن قطعات مختلف از فرکانس اولیه ,فرکانس ها و اشکال مختلف تولید می کنند.

در این وسیله که فانکشن ژنراتور دیجیتالی هست تقریبا همین کارها انجام میشود ام جزئی و ساده .
اول توسط میکرو کنترلر فرکانس 8 مگاهرتز تولید میشود بعد با تقسیم پیاپی سیگنال و عبور از فیلتر اشکال مختلف وفرکانس های مختلف تولید می شود.
در این مدار op-amp  را برای ایجاد نیم سیکل منفی وتقویت ولتاژ وجریان خروجی است.

فهرست مطالب
مقدمه
شماتیک پروژه
مدار pcb
لیست قطعات
مدار تغذیه
مدار تغذیه pcb
تغذیه مدار pcb
لیست قطعات تغذیه مدار
عکس از برد مدار
عکس از برد تغذیه مدار
نمونه ای از نمودار موج سینوسی
نمونه ای از نمودار موج مربعی
نمونه ای از نمودار موج مثلثی
برنامه میکرو کنترلر


تعداد صفحات : 40 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود