صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » پاورپوینت  »  پاورپوینت روانشناسی دین

پاورپوینت روانشناسی دین

این پاورپوینت به بررسی علمی دین از منظر روانشناسی می‌پردازد. در این پاورپوینت به تبیین رفتارها و تجربه های دینی، نقش باورها و ارزشها در دینداری، و همچنین دیدگاه های مختلف روانشناسان برجسته مانند ویلیام جیمز و زیگموند فروید در مورد دین پرداخته می‌شود.

پاورپوینت روانشناسی دین

تعریف روانشناسی دین:
مطالعه علمی دین از منظر روانشناختی ( رفتاردینی  +  باور و ارزش دینی )

کالینز (تعریف تاولس): درک رفتار دینی از راه به کار بستن اصول روانشناختی به دست آمده  ازمطالعه رفتار غیر دینی – اصول بدست آمده از بررسی رفتار*بطور کلی* در مورد رفتار وبکار بستن آن دررفتار دینی و تبیین آن [ اضافه می کند که روش روانشناختی نگرشها، ارزشها و تجربه های افراد معتقد به خدا ونیروهای دیگر ماورای طبیعی را نیز بررسی می کند]

پالتوزیان : روانشناسی دین ، گستره ای است که به مطالعه باورها و اعمال دینی از دیدگاه روانشناختی می پردازد یعنی «  درک فرایندهای روانشناختی که رفتارها و تجربه های دینی را تحت تاثیر قرار می دهند و تاثیرات چند گانه محیطی ، شخصی و اجتماعی موثر بر رفتار و تجربه دینی در نظرگرفته و به ترسیم دیدگاه و پژوهش پرداخته تا امکان آشکار سازی فرایند روانشناختی میانجی در دینداری بدست آید
و…..

تاریخچه روانشناسی دین
تاریخچه روانشناسی دین به عنوان یک رشته علمی مجزا، به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم باز می‌گردد. در این دوره، دین شناسان و روانشناسان به بررسی نقش دین در زندگی انسان و تبیین علمی آن از منظر روانشناسی پرداختند.

ویلیام جیمز، فیلسوف و روانشناس آمریکایی، یکی از پیشگامان این رشته محسوب می‌شود. او در کتاب “گونه‌های تجربه دینی” به بررسی انواع مختلف تجربه‌های دینی و نقش آنها در زندگی انسان پرداخت. پس از آن، روانشناسانی برجسته مانند زیگموند فروید و کارل یونگ به مطالعه نمادها و کهن الگوها در روانشناسی دین و تفسیر آنها از منظر روانکاوی پرداختند.

در قرن بیستم، با پیشرفت‌های روانشناسی و ادبیات دینی، دامنه مطالعات در زمینه روانشناسی دین گسترش یافت. تحقیقات در زمینه‌های معنویت، ایمان، اخلاق، و تأثیرات ادیان در مقابله با استرس و افزایش کیفیت زندگی انسان‌ها مورد توجه قرار گرفت. همچنین، بررسی اثرات مثبت و منفی گروه‌ها و جوامع مذهبی بر رفتار و ارتباطات افراد به یکی از موضوعات مهم در این رشته تبدیل شد.

امروزه، روانشناسی دین به عنوان یک رشته علمی پویا و فعال به حیات خود ادامه می‌دهد. روانشناسان دین با استفاده از روش‌های علمی به بررسی موضوعاتی مانند ایمان، معنویت، تجربه‌های دینی، و نقش دین در سلامت روان می‌پردازند. این رشته می‌تواند به درک بهتر پدیده دین و نقش آن در زندگی انسان، و همچنین حل مسائل و چالش‌های مرتبط با دین مانند تعصب مذهبی و خشونت دینی کمک کند.

فهرست مطالب
تعریف روانشناسی دین
ضرورت و اهمیت
دو رویکرد کلی تعریف دین
تفاوت روانشناسی دین و روانشناسی دینی
تاریخچه روانشناسی دین
رویکردهای روانشناختی دین
رویکرد تبیینی
سنت های روانشناسی دین
سنت انگلیسی – آمریکایی
سنت آلمانی
سنت آلمانی …  ( سنت توصیفی)
سنت فرانسوی
ویلیام جیمز
پلورالیزم
فلسفه اسکولاستیک
ویلیام جیمز پروتستان کالون گرا
ژان کالون
مبانی فکری ویلیام جیمز
روانشناسی دین از نظر ویلیام جیمز
نکات کتاب تجربه دینی (دیدگاه اساسی ویلیام جیمز)
ویژگیهای حیات دینی ازنظر جیمز
تاثیر خدا بر انسان
نقد و بررسی دیدگاه های ویلیام جیمز
نقد دیدگاه های روانشناختی جیمز در مورد دین
نظریه زیگموند فروید درباره دین
مبانی فکری فروید
روان شناسی دین از دید فروید
روانشناسی دین ،فروید ….توتم و تابو
روانشناسی دین، فروید… آینده یک پندار
روانشناسی دین،فروید…تمدن و ناخرسندی های آن
روانشناسی دین، فروید…موسی و یکتاپرستی
نقد و بررسی دیدگاه های فروید
دفاع از دیدگاه فروید، اریک فروم
یونگ مختصری از زندگینامه
روانشناسی دین از دیدگاه یونگ

Psychology of religion


تعداد صفحات : 50 | فرمت فایل : پاورپوینت

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود