صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پایه » زیست شناسی  »  مقاله در مورد پلنگ انواع و خصوصیات آن

مقاله در مورد پلنگ انواع و خصوصیات آن

این تحقیق در مورد پلنگ بوده و به طور جامع و کامل ، به معرفی انواع نژادهای پلنگ، ویژگی ها و خصوصیات آن ها و دیگر اطلاعات لازم در مورد آنها می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته های محیط زیست ، منابع طبیعی ، جغرافیا و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
پلنگ جانوری از خانواده گربه‌سانان و کوچک‌ترین حیوان در میان چهار گربه بزرگ در سرده پلنگیان است که شیر، ببر و جگوار سه عضو دیگر آنند. زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا کره در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراکنده بود. اما تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داده و امروزه بیشترین تراکم پلنگ‌ها در آفریقای جنوب صحرا است. آی‌یوسی‌ان این حیوان را با توجه به کاهش جمعیت و کاهش محدوده زندگی آن در فهرست گونه‌های «در مرز تهدید به انقراض» قرار داده‌است. اما با همه این احوال جمعیت پلنگ‌ها از دیگر گونه‌های خویشاوند خود یعنی شیر، ببر و جگوار بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.

پلنگ در مقایسه با دیگر گربه‌سانان پاهایی کوتاه، بدنی کشیده و جمجمه‌ای بزرگ دارد. بیشتر به جگوار شباهت دارد با این تفاوت که کوچکتر و لاغرتر از آن است. پوستش با خال‌هایی گل‌مانند پوشیده شده که شبیه به خال‌های جگوار است.

موفقیت بالای این گونه در حیات وحش تا حدی به قابلیت‌های شکارگری فرصت‌طلبانه‌اش، انطباق‌پذیری‌اش با زیستگاه‌های مختلف، امکان دویدن با سرعت ۵۸ کیلومتر در ساعت، توانایی بی‌نظیرش در بالارفتن از درخت حتی در حالی که لاشه بزرگی را با خود حمل می‌کند و همچنین توانایی شناخته‌شده‌اش در حرکت پنهانی مربوط می‌شود. پلنگ تقریباً از هر حیوانی که بتواند شکار کند تغذیه می‌کند و زیستگاه مطلوب او نیز از جنگل‌های بارانی تا نواحی بیابانی متغیر است.

پلنگ گوشتخواری است بزرگ که طول بدن آن تا 160 سانتیمتر و گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم تا 110 سانتیمتر و بلندی در ناحیه شانه تا 75 سانتیمتر می‌رسد. بدن دراز و باریک و دستها و پاها قوی و به اندازه متوسط و پنجه‌ها ناخن بزرگ که بطور واضح از دو طرف فشرده شده است. گوشها کوتاه و مدور و بدون موهای بلند انتهایی است. دم دراز و طول آن معمولا از نصف طول بدن بیشتر و ظریف و باریک است. رنگ بدن خالدار و در رنگ سفید زمینه آثاری از زردی یا زرد قرمز یا زرد خاکستری وجود دارد.

دسته خالهای گل مانند در همه جا در روی بدن و دم و دستها و یا پراکنده شده است. در عقب و وسط پشت بدن بعضی خالها دنبال هم قرار گرفته و به صورت نوار نمایان می‌شوند. جمجمه خیلی بزرگ و دراز و نسبتا باریک است. ناحیه پیشانی تقریبا مسطح است و در وسط آن فرو رفتگی طولی وجود دارد. پهنای جمجمه در بالای دندانهای نیش خیلی بیشتر از پهنا در عقب زایده‌های پس حدقه‌ای است. استخوانهای بینی دراز و نسبتا باریک است. انتهای عقبی استخوانهای بینی به لبه عقبی استخوان فکی می‌رسند یا بیشتر از آن امتداد می‌یابند. دندانهای نیش خیلی بزرگ و اولین پیش آسیای بالا همیشه وجود دارد.

جثه بزرگ تر از یوز ، دست و پا نسبتا کوتاه ، رنگ پشت زرد متمایل به نارنجی ، با خال های توخالی ، طول سر و تنه 110 تا 180 سانتی متر .

پلنگ بزرگترین و با شکوه ترین گربه ایست که در کشور ما به تعداد قابل قبول وجود دارد . او در مکان های مختلفی یافت می شود ، ولی نواحی کوهستانی با بوته ها و درختچه های فراوان را ترجیح می دهد. معمولا پلنگ را با یوز پلنگ اشتباه می گیرند . پلنگ لانه خود را در سوراخ درختان ، شکاف سنگ ها ، غار ها و سایر حفرات طبیعی می سازد و سطح آن را با علفهای نرم می پوشاند .

جفتگیری در اواسط زمستان گاهی تا بهار انجام می شود . مادر پس از 3 ماه 1 تا 6 بچه به دنیا می آورد . نوزادان تا 3 ماه شیر می خورند . پلنگ های جوان تا مدت طولانی گاهی بیش از یک سال در کنار مادر باقی می مانند. غذای آنها به طور عمده از بز وحشی ، گراز و گوسفند وحشی تامین می شود.

پلنگ را بايد آميزه ای منحصربفرد از زيبايی، ابهت، قدرت و وقار دانست، قوی و درعين حال چابک و سريع، با حمله های کشنده. کوهستان عرصه حضور اوست، همه جا هست. هروقت حضور آنرا در نزديکی خود حس کردی، شک نکن. البته اين زيبای نامرئی پيش از آنکه تو آنرا ببينی، او تو را ديده و بدون آنکه بفهمی و جانوران ديگر بفهمند، آهسته از ميان تخته سنگها آنجا را ترک کرده است تا هميشه بدانيم که سلطان مغرور کوهستانها دوست ندارد کسی او را ببيند. شب هنگام بر سر کوه ها می رود و می غرد تا همگان بفهمند که اين قلمرو مالکی دارد، مالکی که حضور هيچ رقيب ديگری را در عرصه خود برنمی تابد. او حاضر است تا پای جان برای دفاع از آن بجنگد.

پلنگ بزرگترين گربه سان دنياست که در ارتفاعات بلند کوهستانی زندگی می کند و همين بالا و دور از دسترس بودن آن باعث گرديده که انسان آنرا شکارگری مغرور بداند. تعبيری که باعث شده از ديرباز مثلهای مختلفی در ميان مردم سينه به سينه نقل شود. می گويند پلنگ آنقدر مغرور بود که برای آنکه از تمامی جانوران بالاتر باشد، از بلندترين کوه ها بالا رفت و از اينکه همه را زيرپای خود می ديد، به خود می باليد. ولی شب هنگام ديد که ماه در دل آسمان از آن بالاتر است، پس پريد تا بتواند ماه را نيز تحت سيطره خود درآورد، غافل از آنکه به ته دره سقوط کرد و کشته شد. شايد همين داستان خود ريشه نگرش ما درباره انسانهای مغرور نيز باشد. اين جانور زيرک و چالاک، در اکثر مناطق ايران زيست می کند، ولی متأسفانه آينده آن روشن نيست.

فهرست مطالب
مقدمه
پیشینه
وقتی پلنگ ها پا بر زمين گذاشتند
جايگاه پلنگ در ميان گربه سانان
پراکنش
وضعيت پلنگ در دنيا
ايران، آخرين اميد پلنگ در غرب آسيا
نخستين گامها برای شناخت پلنگ
زيستگاه
مشخصات
توليد ‌مثل
شيوه زندگي
گونه‌هاي خويشاوند
اثر انگشت در پلنگ‌ها!
پلنگ و پسرعموهايش
اکولوژي و رفتار
پلنگ‌هاي قلمروطلب!
عادات غذايی
قوچ و ميش به عنوان يکی از طعمه های مهم پلنگ در ايران
توليد مثل
پلنگ ايرانی، پرطرفدار در ميان باغ وحش ها
پلنگ و انسان
عوامل تهديد
نکاتی دربارۀ پلنگ
منابع


تعداد صفحات : 38 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود