صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  مقاله در مورد فعالیت های فرهنگی ارشاد اسلامی

مقاله در مورد فعالیت های فرهنگی ارشاد اسلامی

این تحقیق در مورد فعالیت های فرهنگی ارشاد اسلامی بوده و به فعالیت های سازمان ارشاد اسلامی در رابطه با پیشرفت فرهنگ جامعه می پردازد.

مقدمه
جمهوري اسلامي که رسالتش رسيدگي به امورات مادي و معنوي جامعه است، وجه فرهنگي اين نظام به گونه‌اي غالب است كه انقلاب اسلامي را انقلابی ارزشی و فرهنگی نامیده‌اند. به فرموده امام خميني ( قدس سره ) « آن چيزي كه ملت‌ها را مي‌سازد فرهنگ صحيح است‌» و به تعبیر مقام معظم رهبري: « مسأله اول در نظام جمهوري اسلامي مسأله فرهنگ است».

در ساختار نظام جمهوري اسلامي رسيدگي توأمان به امورات مادي و معنوي شده بدين جهت « حاكمیت » و به تبع آن « دولت » در نظام جمهوري اسلامي عهده دار هدف‌گذاری و كاركردهايي در بخش‌هاي مختلف گرديده است: نظير اقتصاد، بازرگاني، توليد، كشاورزي، صنعت، سياست، امور اجتماعي، فرهنگ و … براي اداره هر يك از اين بخش‌ها دستگاه‌هايي تشكيل شده كه متكفل امور مي‌باشند.

مثل وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت بازرگاني، وزارت جهاد كشاورزي، وزارت صنايع و معادن، وزارت امور خارجه، وزارت رفاه و تأمين اجتماعي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و … كه بر اساس اهداف، وظايف و تكاليف قانوني و در چارچوب ساختار و تشكيلات مصوب به فعاليت مشغول هستند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از وزارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران است که مجری قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه هنر و رسانه می‌باشد.

در اینجا موضوع مهندسی فرهنگی و تهیه مدل فرهنگی جامعه موضوع نقش و جایگاه وظایف و اختیارات و کارکردهای هر یک از دستگاه‌های مسؤول در امر فرهنگ جامعه مطرح می‌شود که بایستی اين وزارتخانه متناسب با مبانی، اصول، اهداف و سیاست‌های کلان کشور به انجام اقدامات مقتضی مبادرت نمايد. این اقدامات در دو سطح کارکردهای عمومی و کارکردهای اختصاصي تعریف می‌گردد که در تعامل و ارتباط و هماهنگی و همکاری با دیگر دستگاه‌ها انجام می‌شود.

معاونت‌ها
این وزارتخانه شامل معاونت‌های زیر است:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل زیر مجموعه سازمانی معاونت فرهنگی و هنری، معاونت اداری و مالی، معاونت کتابخانهها و مطبوعاتی، دبیرخانه امور مساجد و دبیرخانه شورای پژوهشی و شورای فرهنگ عمومی، دفتر حراست و روابط عمومی میباشد.

فهرست مطالب
مقدمه
معاونت‌ها
بخش فرهنگی جامعه
اشتراکات سازمان ها در بخش فرهنگی
معاونت فرهنگی
شورای فرهنگ عمومی
اهم وظایف فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی
نتیجه گیری
منابع


تعداد صفحات : 16 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود