صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » تاریخ و ادبیات  »  مقاله در مورد زبان و خط فارسی قبل از اسلام

مقاله در مورد زبان و خط فارسی قبل از اسلام

این تحقیق در مورد خط فارسی می باشد و زبان و خط فارسی را قبل از ورود اسلام به ایران مورد بررسی قرار می دهد.

مقدمه
فارسی زبانی است ، که امروز بیشتر مردم ایران ، افغانستان ، تاجیکستان ، قسمتی از هند ، ترکستان ، قفقاز و بین النهرین بدان سخن می گویند ، نامه می نویسند و شعر می سرایند .

وضعیت و زبان پیشینه مردم ایران تا هفتصد سال پیش از مسیح روشن و در دست است ، و از آن پیشتر نیز از روی آگاهیهای علمی می دانیم که در سرزمین ایران – سرزمینی که از سوی خراسان ( مشرق) به مرز تبت و ریگزار ترکستان چین و از جنوب شرقی به کشور پنجاب و از نیمروز ( جنوب ) به سند و خلیج فارس و بحر عمان و از شمال کشور سکاها و سارماتها ( جنوب روسیه امروز ) تا دانوب و یونان و از مغرب به کشور روسیه و دشت حجاز و یمن می پیوست – مردم به زبانی که ریشه و اصل زبان امروز ما است  سخن می گفته اند.

نخستین‌ بازمانده‌ی‌ زبانهای‌ آریایی‌ ایران‌ (كه‌ جهان‌ باستان‌ برای‌ ما واگذاشته‌) زبان‌ اوستا یعنی‌ كتاب‌ مقدّس‌ كیش‌ زردشتی‌ است‌.

تا حدود نهصد سال‌ مردم‌ ایران‌ هیچ‌گونه‌ خطّی‌ كه‌ با آن‌ بتوانند اوستا را بنویسند نداشتند. از این‌ روی‌ آن‌ را همچنان‌ سینه‌ به‌ سینه‌ فرا می‌گرفتند و بدین‌سان‌ آن‌ را درست‌ از سده‌ی‌ هفتم‌ قبل‌ از میلاد تا سده‌ی‌ سوم‌ میلادی‌ از نسلی‌ به‌ نسلی‌ دیگر انتقال‌ می‌دادند.

فهرست مطالب
مقدمه
الف) خطّ
خط ميخي
خط اوستايي
خط اوستایی یا دین دپیری
خط پهلوي
زبان آرامی
ب) زبان
1. فارسي باستان
2. فارسي ميانه (پهلوي)
3. فارسي نو
پيوستگيهاي‌ فرهنگي‌ و ادبي‌ دورة‌ ساساني‌ با عصر اسلامي‌
نتیجه گیری


تعداد صفحات : 13 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود