صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » علوم اجتماعی  »  مقاله در مورد جمعیت و مهاجرت

مقاله در مورد جمعیت و مهاجرت

این تحقیق در مورد تولید جمعیت و مهاجرت بوده و به بیان مفهوم ، انواع ، دلایل و آثار مهاجرت می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته جغرافیا ، علوم اجتماعی ، تنظیم خانواده و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
مهاجرت عبارت‌است از جابه‌جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند. دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت باشد.

جمعیت و منابع طبیعی
انسان ها برای ادامه زندگی به آب .زمین و هوا نیازمندند.آن ها به غذا.سوخت.مسکن و هم چنین انرژی برای تولید انواع کالا ها نیاز دارند و همه ی این موارد را از محیط طبیعی به دست می آورند. بنابراین تعداد افرادی که متولد می شوند بر منابع و محیط طبیعی اثر می گذارند.

این منابع هم اکنون با سرعت زیاد استفاده می شود و هرچه مصرف منابع بیشتر باشد فشار بیشتری بر سیاره ی ما وارد می شود و آن را برای سکونت غیر قابل زیست می سازد.

منابع طبیعی را به دو گروه اصلی می توان تقسیم کرد:منابع تجدیدشدنی ومنابع غیر قابل تجدید

منابع غیر قابل تجدید:منابعی هستند که فقط یکبار می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.برای مثال زغال سنگ و نفت فقط یکبار سوزانده وپس از استفاده تمام می شوند وعلت این که این منابع را غیر قابل تجدید می نامند این است که ملیون ها سال طول می کشد تا امکان تشکیل مجدد آن ها فراهم شود.این منابع هم اکنون با سرعت زیاد. هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه مصرف می شود و استفاده از انرژی حاصل از آن ها ارزانتر است.63درصد انرژی از سوخت های فسیلی 18 درصد از انرژی برق آبی 17درصد از انرژی هسته ای و یک درصد از انرژی خورشیدی و باد تأمین می شود.

منابع تجدید شدنی:منابعی هستند که می توانند به طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرند
بعضی از این منابع هرگز به پایان نمی رسند؛مانند انرژی حاصل از باد و خورشید.

برخی از این منابع مانند منابع زیستی(جنگل ها،ماهی ها،خاک و…)هرچند قابل  تجدید و قابل استفاده ی مجدد می باشند اما شیوه ی مدیریت و بهره برداری صحیح از آن ها مهم است و در صورتی که مورد استفاده ی بی رویه و نادرست قرار بگیرند قابل تجدید نیستند؛مثلاً فرسایش بیش از حد خاک،صید بی رویه ماهی ها وقطع بی رویه درختان جنگلی به نابودی این منابع منتهی می شود.

حد متناسب جمعیت:تعیین مناسب ترین تعداد جمعیت برای یک ناحیه یا کشور در زمانی معین به عوامل مختلف اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد اما عامل منابع یکی از عوامل اساسی در تعیین حد متناسب جمعیت است. بنابراین،می توان گفت:«حد متناسب جمعیت عبارت است از بهترین تعادل ممکن بینمنابع و تعداد جمعیت سرزمین».

جمعیت زیاد نیاز زیادی به منابع طبیعی دارد و اگر مدیریت واستفاده از این منابع به طور صحیح انجام نگیرد،منابع مورد نیاز برای این جمعیت در حال رشد کاهش خواهد یافت و مشکل بزرگی پدید می آید.

در اروپای غربی و آمریکای شمالی مازاد غذا وجود دارد،بسیاری از کشورهای جهان با کمبود غذا مواجه هستند.

فهرست مطالب
مقدمه
جمعیت و منابع طبیعی
آمارهای جهانی مهاجرت
انواع مهاجرت
آثار مهاجرت
مهاجرت و زنان
علل مهاجرت
موانع مهاجرت
مزایای مهاجرت
قوانین مهاجرت


تعداد صفحات : 18 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود