صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » علوم اجتماعی  »  مقاله در مورد جمعیت جهان

مقاله در مورد جمعیت جهان

این تحقیق با موضوع جمعیت جهان بوده و جمعیت کنونی جهان در مناطق مختلف و رشد جمعیت در سال های آینده را مورد بررسی قرار می دهد.

مقدمه
جمعیت جهان به کلّ تعداد افراد بشر بر روی زمین در مقطعی از زمان گویند. جمعیت کره زمین بر اساس برآورد اداره آمار آمریکا در اکتبر ۲۰۱۲ بیش از ۷ میلیارد و ۴۶ میلیون نفر برآورد می‌شود.

منظور از جمعیت جهان، مجموع افراد زنده‌ی روی زمین هستند. طبق تخمین‌ها و برآوردهای «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد»، جمعیت جهان در حدود ۷٫۴ میلیارد نفر است. متوسط سنی افرادی که در حال حاضر روی زمین زندگی می‌کنند، ۳۰٫۱ سال است. کمی بیشتر از یک چهارم از جمعیت زمین زیر ۱۵ سال هستند. افرادی که بین ۱۵ تا ۶۴ سال سن دارند، ۶۵٫۹ درصد از کل جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند و ۷٫۹ درصد باقی مانده نیز افراد ۶۵ ساله و مسن‌تر هستند.

جمعیت جهان از هنگام پایان قحطی بزرگ و مرگ سیاه (همه‌گیری طاعون) در سال ۱۳۵۰ رشد سریعی را آغاز کرد و از جمعیت حدود ۳۷۰ میلیون تا مقدار فعلی افزایش یافت. رشد جمعیت سالانه برای مدت کوتاهی در دهه ۱۹۵۰ و برای مدت طولانی‌تری در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به بالاتر از ۱٫۸ درصد رسید و در سال ۱۹۶۳ حداکثر رشد ۲٫۳ درصدی را تجربه کرد.

شتاب نرخ رشد جمعیت پس از آن رو به کاهش تا سال ۲۰۱۱ به ۱٫۱ درصد رسیده است. در این سال حدود ۱۳۴ میلیون نفر به دنیا آمده و ۵۰ میلیون نفر درگذشتند. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده میزان تولد در همین رقم ثابت بماند اما میزان مرگ و میر افزایش یافته و تا سال ۲۰۴۰ به ۸۰ میلیون نفر در سال برسد.

فهرست مطالب
مقدمه
جمعیت کنونی جهان
جمعیت جهان در سال‌های گذشته و پیش‌بینی سال‌های آینده (به میلیون)
کشورهایی با سریع ترین نرخ رشد جمعیت
رشد جمعیت در آینده
ظرفیت زمین چقدر است؟


تعداد صفحات : 7 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود