صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی » صنایع غذایی  »  مقاله در مورد انواع ویتامین ها

مقاله در مورد انواع ویتامین ها

این تحقیق در مورد ویتامین ها بوده و انواع ، فواید ، عوارض ، علل کمبود و منبع موجود بودن آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. این تحقیق به دانشجویان رشته های صنایع غذایی و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
ويتامين‌ها نقش حياتي براي سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن براي ادامه بقا لازم و ضروري است. ويتامين‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ برخي محلول در آب و برخي محلول در چربي هستند.

از طرفي بهترين راه دريافت اين تركيبات موثر رعايت تنوع و تعادل در برنامه غذايي و استفاده مناسب از تمام گروه‌هايي غذايي به ويژه ميوه‌ها و سبزيجات است. كمبود ويتامين‌ها در بدن، علائم متفاوتي ايجاد مي‌كند كه گاهي بسيار خفيف و گاهي خطرناك و غيرقابل جبران است. از اين رو مي‌توان به نقش حياتي آنها پي برد. نشانه‌هاي كمبود، با توجه به نوع هر ويتامين در نقاط خاصي از بدن ظاهر مي‌شوند.

ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‌های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

ویتامینها سبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن)، اسیدهای آمینه، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

کلمه ویتامین از واژه یونانی ویتا به معنی «زندگی» است. فونک نام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد، را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می‌شد و از گروه آمین بوده اطلاق کرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامینها از گروه آمین نیستند حرف e از آخر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.

ويتامين A
ويتامين A در كبد ذخيره مي‌شود و كمبود آن در مدت زمان كوتاه، عارضه‌اي ايجاد نمي‌كند چون كبد در مواقع ضروري مقادير زيادي از آن را براي استفاده بدن آزاد مي‌كند. برخي از بيماري‌ها مثل اختلالات جذب و اسهال چرب باعث مي‌شوند، كبد نتواند ميزان كافي از اين ويتامين راجذب كرده و در نتيجه فرد دچار علائمي از كمبود اين ويتامين مي‌شود. اين علائم عبارت‌اند از اختلال در بينايي و شب كوري، اختلال باروري به ويژه در جنس مذكر، سقط خود به خود، كم خوني و اختلال در سيستم ايمني.

ویتامین آ از نوع ویتامین‌های محلول در چربی است. ویتامین‌های آ یا رتینول برای بهبود بینایی افراد در نور کم مثل شب و حفظ سلامتی سطح چشم، دفاع از بدن و سلامتی پوست است.

بر اثر کمبود این ویتامین فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می‌شود که به این بیماری گزروفتالمی(xerophthalmia) می‌گویند. اگر کمبود خیلی شدید شود فرد نابینا خواهد شد؛ ولی کمبود آن فرد را دچار شب کوری می‌کند.

ویتامین آ نقشی حیاتی در فعالیت سالم قلب و عروق بدن داشته و در تنظیم سالم فشار خون لازم است.

فهرست مطالب
مقدمه
ويتامين A
ويتامين D
فواید
عوارض مصرف کم
علل کمبود
افراد در معرض کمبود ویتامین دی
میزان مناسب
عوارض مصرف زیاد
ویتامین دی و بیماری ام اس
منابع ویتامین دی
درمان کمبود ویتامین دی
تفاوت کلسیم با ویتامین دی
ويتامين E و K
فواید ویتامین ای
کمبود ویتامین ای
مصرف بیش از اندازه
منابع حاوی ویتامین ای
نقش ویتامین E در ورزش
فواید ویتامین کا
کمبود ویتامین کا
منابع حاوی ویتامین کا
ويتامين‌هاي گروه B
ويتامين B1
ساختمان شیمیایی
عوامل شیمیایی مؤثر
کمبود تیامین
فعالیت کوآنزیمی
کربوکسیلاسیون ساده
دکربوسیلاسیون اکسیداتیو
نیاز بدن
ويتامين B2
ويتامين B3
ویتامین B5
ويتامين B6
عملکرد
علائم و نشانه‌های کمبود
منابع غذائی
افراد با نیازهای خاص
تداخل داروئی
ویتامین B9
کارکرد
موارد احتیاط
تداخل دارویی
اثر بر آزمایشهای تشخیصی
عوارض جانبی
موارد منع مصرف و احتیاط
ويتامين B12
نقش ویتامین ب 12 در بدن
چرخه جذب ویتامین ب۱۲
عوامل کمبود ویتامین ب 12
مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر کمبود ویتامین B12
ويتامين C
فواید ویتامین ث
کمبود ویتامین ث
مصرف بیش از اندازه
منابع حاوی ویتامین ث


تعداد صفحات : 44 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود