صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله در مورد احتراق

مقاله در مورد احتراق

این تحقیق در مورد احتراق می باشد و تعریف ، علل به وجود آمدن ، روش های انتقال حرارت و همچنین خاموش کردن اشتعال را مورد بررسی قرار می دهد.

مقدمه
حريق عبارت از احتراق شديد مواد سوختني يا آتشي است ناخواسته و از كنترل خارج شده كه معمولاً با نور، دود و حرارت زياد توام است.

احتراق
احتراق عبارت از تركيبي يك ماده سوختني با اكسيژن و به عبارت كلي يك فعل و انفعال يا تغيير حالت شيميايي و تغيير شكل يك نوع گروه مولكولي بصورت نوع يا انواع ديگر است كه در نتيجه تجزيه مولكولها به اتمها يا اجزاء ديگر و تركيب تمام يا قسمتي از آنها با اكسيژن خوشه هاي تازه مولكولي حاصل مي شود.

علل حریق
اطلاع از علل حریق می تواند به نوعی در جلوگیری از ایجاد شرایط وقوع حریق موثر باشد . عوامل ایجاد حریق می تواند به دودسته کلی زیر تقسیم گردند :

– عوامل غیر الکتریکی
– عوامل الکتریکی

منشاء غیر الکتریکی می تواند مواردی مانند بمباران هوایی دشمن، بی احتیاطی های پیش بینی نشده، خرابکاری و… باشد.
منشاء الکتریکی حریق بطور کلی از تنظیم نامناسب سیستم های حفاظتی، عدم عملکرد مدارات حفاظتی بهنگام وقوع خطا و تداوم خطا ناشی از نقص در مدارات حفاظت و یا تجهیزات جداکننده خطا (نظیر کلید قدرت و…) سرچشمه می گیرد . برخی از شایع ترین موارد حریق عبارتند از :

– در تجهیزاتی مانند ترانسفورماتورها ، راکتوره ا، خازنها، ترانسفورماتورهای اندازه گیری و برخی کلیدها که در آ نها از یک ماده عایق و خنک کننده چون روغن استفاده می شود، وقوع قوس به دلیل اضافه ولتاژها و یا ضعیف شدن خاصیت عایقی ماده حاصل می گردد. دمای بالا ی قوس باعث تجزیه روغن و تولید بخار روغن یا گاز می شود که می تواند در نهایت منجر به انفجار استیلنی یا هیدروژنی گردد. این انفجار باعث پرتاب قطعات به اطراف و اشتعال روغن می گردد.

– کابلها در صورتیکه در معرض اضافه جریان قرار گرفته و مدارات حفاظت به موقع عمل نکنند موجب افزایش دما و در نهایت شعله ورشدن غلاف هادیها (که اکثراً ازجنس PVC می باشند) خواهد شد.
– آتش سوزی در ساختمان کنترل، رله و اطاق دیزل ژنراتور اضطراری
– آتش سوزی در انبار نگهداری تجهیزات، کابل، روغن، جعبه های چوبی و … (در صورت وجود در پست)

تئوری حریق: حریق یک اکسیداسیون سریع مواد سوختنی و گازها است که در این عمل گرما و نور بوجود می‌آید. ماده قابل احتراق که بنام ماده سوختنی معروف می‌باشد می‌بایست همراه اکسیژن یا گرما در کنار یکدیگر قرار گیرند. بطور کلی وجود سه عامل برای ایجاد یک آتش‌سوزی لازم است، یعنی اگر این سه عامل در یکجا جمع گردند آتش‌سوزی بوجود می‌آید.

فهرست مطالب
مقدمه
احتراق
علل حریق
1) مواد قابل اشتعال
2) حرارت
3) اکسیژن (هوا)
طرق مختلف انتقال حرارت
عوامل ایجاد اتش
طبقه بندی انواع آتش‌ (اروپایی- ایرانی)
روشهای خاموش کردن آتش
طریقه خاموش کردن آتش‌های طبقه‌بندی شده
وسایل و لوازم مبارزه با آتش‌سوزی
1) خاموش کننده‌های آب و گاز
2) خاموش‌کننده پودر و گاز
3) خاموش‌کننده‌های 2 CO
4) خاموش‌کننده‌های هالوژنه
سیستمهای اتوماتیک اطفاء و اعلام حریق
انواع دتکتورها
بازرسی و شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی
فایر باکس (جعبه‌های آتش‌نشانی)
سیستم آب‌پاش‌های خودکار (اسپرینکلر)


تعداد صفحات : 18 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود