صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » فنی و مهندسی » معماری  »  مقاله درباره گابریل گورگیان زندگی و آثار

مقاله درباره گابریل گورگیان زندگی و آثار

این پروژه در مورد یکی از معماران برجسته ی تاریخ ایران ، گابریل گورگیان می باشد که زندگینامه ، آثار و فعالیت های این هنرمند برجسته را بررسی می نماید. این پروژه به دانشجویان رشته معماری و دیگر رشته های مرتبط با آن پیشنهاد می گردد.

مقدمه
گابریل گورکیان از پایه گذاران معماری نوین در ایران بود. گورکیان دانش‌آموخته دانشگاه معماری و هنرهای کاربردی وین بود. او ساختمان‌ها، فضای داخلی و باغ‌های گوناگونی را طراحی کرده است و در دانشگاه ایلی‌نوی به آموزش معماری پرداخته بود. او در اروپا، ایران و ایالات متحده آمریکا کار کرده است.

زندگی نامه
پس از شروع به کشتار ارامنه (کشتار حمیدیه) در سال ۱۸۹۴ توسط دولت ترکان عثمانی، خانواده گورکیان تصمیم به مهاجرت به غرب گرفت. گابریل در یک توقف کوتاه در استانبول در ۲۱ نوامبر ۱۹۰۰ برابر با ۱ آذر ۱۲۷۹ به دنیا آمد.

خانواده گورکیان راهی تهران شد. پدر گابریل بلافاصله به عنوان جواهر شناس در دربار مظفرالدین شاه استخدام شد. گابریل که اصلیت ارمنی داشت و در ترکیه متولد شده بود به همراه دو خواهر و برادر خود ملیت ایرانی انتخاب کرد.

گورکیان بعد از اخذ دیپلم در ۱۹۲۱ میلادی و پس از سفری به قصد مطالعه کارهای معماری به چند کشور اروپایی، پاریس را جهت اقامت و فعالیت اختیار کرد. او در این دوره با هانری سواژ که از معماران پیشرو فرانسه بود آشنا شد و در دفتر وی به کار پرداخت. همان دفتری که وارطان هوانسیان نیز با آن همکاری داشت.

گورکیان به خاطر بیماری همسرش در سال ۱۳۱۶ خورشیدی تهران را ترک کرد و به انگلستان رفت و از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۰ میلادی در انگلستان اقامت کرد. وی در سال ۱۹۴۰ به فرانسه بازگشت و به علت اشغال کشور در جنوب فرانسه اقامت گزید. در سال ۱۹۴۴ پس از آزادی فرانسه به پاریس رفت و در فعالیت‌های بازسازی پس از جنگ شرکت کرد.

از سال ۱۹۴۸ گورکیان عازم ایالات متحده آمریکا شد و تا سال ۱۹۶۹ در آنجا اقامت داشت و در دانشکده فنی آلاباما و سپس دانشکده معماری ایلی‌نوی به تدریس پرداخت. در سال ۱۹۶۹ به علت بیماری همسرش به جنوب فرانسه که دارای آب و هوای مناسب تری بود، بازگشت. همسر گابریل پس از مدت کوتاهی در جنوب فرانسه درگذشت و خود او نیز در ۲۹ اکتبر ۱۹۷۰ برابر با ۴ آبان ۱۳۴۹ خورشیدی درگذشت.

فهرست مطالب
مقدمه
زندگی نامه
فعالیت‌های گابریل
آثار
کاخ دادگستری در تهران
کاخ شهربانی


تعداد صفحات : 12 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود