صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  مقاله درباره چرا باید قرآن را به عربی خواند

مقاله درباره چرا باید قرآن را به عربی خواند

این در این تحقیق به دلایل خواندن قرآن و عبادت کردن به زبان عربی پرداخته می شود و بیان می شود که چرا فواید خواندن قرآن به زبان عربی بیشتر است.

مقدمه
درجات بهشت بر اساس تعداد آيات قرآن تقسيم شده است و هر كس هر مقدار كه با قرآن آشنا باشد درجات بهشت را طى مى‌كند.
براى تلاوت قرآن كريم فضايل، آثار و فوايد دنيايى و آخرتى فراوانى بيان شده است: بارورى ايمان، صفاى دل، تخفيف گناهان، عبادت برتر، برخوردارى از ثواب فرشتگان و پيامبران، هم‌نشينى با فرشتگان، پيمودن درجات كمال و ترقى در بهشت، درمان بيمارى‌هاى روحى، رفع غم و اندوه، روشنايى ديدگان، مونس تنهايى، عمر با بركت، استجابت دعا، صفاى خانه، رفع عذاب از پدر و مادر و‌…‌.

شايان توجه است كه پيمودن مراتب كمال قرائت، هم‌چون رسيدن به مرحله تدبّر و عمل، مستوجب كمال ثواب و رضاى الهى و دريافت خيرات بيشتر و بهتر مى‌شود.

چرا باید قرآن را به عربی خواند؟
خواندن قرآن به زبان فارسی به این معنا که انسان ترجمه آن را بخواند نه تنها اشکال ندارد بلکه چه بسا در مواردی نیز ترجیح دارد.اینکه انسان معنای آیات قرآن را بخوبی درک کند تا بتواند هر چه بهتر و بیشتر از آن برای بهتر زیستن بهره گیرد بسیار شایسته و ارزشمند است. اصولا هدف اساسی نزول آیات برای همین است و اگر به قرائت قرآن نیز تاکید شده برای رسیدن به فهم آیات قرآن و به کار گیری آن در زندگی است.

قرآن برای آن نازل نشده که در کنج خانه ها گذاشته شده یا صرفا از رو خوانده شود. بلکه قرآن کتاب هدایت و برنامه زندگی سالم و خوشبخت است و این هدف زمانی محقق می شود که انسان معنا و حتی تفسیر آیات را درک نماید.بنابر این خواندن آن به همان لفظ عربی که نازل شده مانع از خواندن ترجمه آن و فهم و تدبر در آیات آن نیست.حتی برخی گفته اند که برای فهم بهتر آیات بهتر است که انسان زبان عربی و یا قواعد آن را یاد گیرد . در هر حال این آیات به زبان عربی نازل شده و خداوند فرموده است برای تدبر در آیات آن را به زبان عربی نازل کردیم.

اما اینکه توصیه به قرائت الفاظ قرآن به صورتی عربی شده می تواند دلائل مختلفی داشته باشد .
اولا. به این خاطر که قرآن بر مردمی نازل شد که عرب زبان بودند و قرآن را به همان لفظ خود می فهمیدند و به همین جهت در روایات توصیه به قرائت آن شده است.
ثانیاً: جهت ایجاد زبانی مشترک میان همه پیروان اسلام و در واقع فراهم سازی وحدت و پیوند بین المللی دینی است.

ثالثاً: روح و محتوای هر پیام و سخنی در قالب زبان خاصی که در آن ریخته شده، عمیق تر و درک میشود تا زمانی که به زبانهای دیگر برگردانده شود. قرآن که دارای مضامین بسیار بلند و عالی است، هرگز قابل ترجمه دقیق و کامل به زبان دیگر نیست. شاید بتوان گفت که اکثر ترجمههای قرآن نارسا و در موارد متعددی دارای غلط میباشد. به عنوان مثال از سوره حمد نام میبریم که هیچ ترجمهای که بتواند تمام مفاهیم آن را به زبان دیگر بیان کند، نیست. حتی تنها کلمه الله، هیچ معادلی در زبان دیگر ندارد و مثلاکلمه خدا در زبان فارسی معادل معنای الله نمیباشد.

رابعا. کلمات و الفاظ قرآن کلمات خدا و وحی است . یعنی همان کلماتی است که به وسیله فرشته وحی بر پیامبر نازل شده است واز این جهت این الفاظ و کلمات برای مسلمانان از تقدس ویژه ای برخوردار است.به همین خاطر سعی مسلمانان بر حفظ و خواندن این کتاب به همان زبان اصلی خود می باشد.در برخی روایات آمده قرآن را به گونه ای بخوان که گویا خدا با تو دارد سخن می گوید وبر تو نازل کرده است.

هم چنین شاید یکی از علت های تاکید به قرائت قرآن به همان زبان خود حفظ آن از تحریف و دست برد انسان ها است . یعنی همان کاری که در ادیان دیگر واقع شد . اما یکی از علت های محفوظ ماندن قرآن همین تاکیداتی است که به خواندن و حفظ قرآن به همان زبان اصلی خود شده است.

فهرست مطالب
مقدمه
چرا باید قرآن را به عربی خواند؟
8 دليل براي خواندن نماز به زبان عربي
اهمیت یادگیری و ثواب قرائت قرآن
اسرار تلاوت قرآن
فضیلت قرآن
جستجو در قرآن
حامل قرآن
آداب قرائت قران کریم
آداب ظاهری
شروع قرائت
مکان قرائت
حال قرائت
تدبّر در قرآن
شیوه قرآن خواندن پیامبر(ص)
دسته‌بندی روایات
فواید خواندن قرآن
اهميت و فضيلت قرائت قرآن تا چه اندازه است؟
منابع


تعداد صفحات : 19 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود