صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » مدیریت  »  مقاله درباره واردات و صادرات زیتون در ایران

مقاله درباره واردات و صادرات زیتون در ایران

این تحقیق در مورد محصول زیتون می باشد و پس از بیان تاریخچه کشت زیتون در ایران و جهان ، به بررسی واردات و صادرات و اثرات اقتصادی این محصول در ایران می پردازد.

مقدمه
زیتون دارای قدمت بسیار زیاد است که پیدایش انرا قبل از تاریخ گزارش میدهند.حتی ذکر زیتون در داستان های پیامبران در قران کریم امده است.منشآ زیتون به گمان اغلب سوریه است که بعدها به اروپا و همچنان گسترش انرا مشرق و مغرب در طول و عرض مدیترانه میدانند.

و همچنان گفته میشود که تمدن های زیادی در حوزه مدیترانه در طول تاریخ تناوباً در کشت زیتون و انتشار ان شریک و جا نشین یکدیگر بودند مثل رومی ها , عبری ها , یونانی ها , عرب ها , هسپانیوی ها و بلاخره فرانسوی ها . زمانیکه رومیها  وارد افریقا شدند متوجه شدند که بربرها که مقیم صحرا بودند فن پیوند زدن زیتون را میدانند و کشت انرا اغاز کرده اند رومی ها از این تجربه بربرها استفاده نموده و کشت زیتون را در قلمرو خود اغاز نمودند که این گسترش زیتون در متصرفات افریقا برای رومیان از نظر سیاسی و اقتصادی خیلی زیاد مهم بود به همین سبب گفته میشود که دوارده هزار سال قبل از میلاد حتی خیلی پیش از ان در شمال افریقا وجود داشت و در قرن شانزدهم میلادی مهاجرین هسپانیا زیتون را وارد امریکای لاتین کردند .

در مدت بیست سال برای گسترش و پیشبرد طرح کشت و گسترش زیتون در ارجنتاین ,مکسکو , برازیل و حتی در بعضی کشور های امریکای شمالی به کار برده شد. باتوجه به شرح فوق چنین بر می اید که کشت زیتون اساسآ در قرن ها مربوط به حوزه مدیترانه بوده و در ان به خوبی جا گرفته و موقیعت خوبی حاصل نموده است .

اهمیت اقتصادی کشت زیتون:
زیتون درختی است که بسیاری از اجزاء آن را می توان مورد استفاده قرارداد.بطور مثال برگ درخت زیتون جهت مصارف پزشکی نظیر کاهش فشار خون وتغذیه دام» چوب آن به علت استحکام وداشتن نقش های زیبا در تهیه الوار ونئوپان ووسائل زینتی وتفاله میوه جهت سوخت استفاده می شود.

درضمن به علت همیشه سبز ٬ خوش فرم وخوش رنگ بودن برگها جنبه زینتی داشته ودر پارکها ٬ منازل وحاشیه خیابان ها کشت می گرددکه بعنوان مثال از رقم  Morfill  نام برد.اما مهمترين كاربرد آن استفاده از ميوه بصورت كنسرو يا روغن است.

روغن زيتون محصول اصلي ميوه است، اين روغن خالص وطبيعي بوده كه فقط در اثر فشار توليد مي شودونه در اثر دخالت موادشيميايي يا حرارت هاي زيادولذا تمامي خواص طبيعي آن بدون تغيير باقي مي ماند.

روغن زيتون در مقايسه با روغن هاي حيواني بعلت دارابودن اسيدهاي چذب غير اشباع يك وچند ظرفيتي موجب كاهش كلسترول اضافي بدن مي گردد.

روغن زيتون علاوه بر مصرف خوراكي در تهيه كرمهاي نرم كننده پوست وصابون بكار مي رود.

فهرست مطالب
تاریخچه
اهمیت اقتصادی کشت زیتون
چه مناطقی از ایران برای توسعه کشت زیتون مناسب است؟
موقیعت زیتون در جهان
حاصلات و تأمین غذائی زیتون
روغن زیتون:
مصرف روغن زیتون و اهمیت اقتصادی آن
موقیعت روغن زیتون در تجارت جهانی
خواص روغن زیتون
دیگر خواص درمانی روغن زیتون
خواص دارویی روغن زیتون
خواص روغن زیتون,فواید روغن زیتون,روغن زیتون
ویژگی های روغن زیتون
خواص روغن زیتون و التهاب روماتیسمی
خواص روغن زیتون برای دستگاه گوارش
فواید روغن زیتون برای کاهش احساس درد
روغن زیتون و چاقی
خواص روغن زیتون و تغذیه نوزاد
روغن زیتون و پیری
تاثیر روغن زیتون در بیماری ها
روغن زیتون و سرطان
روغن زیتون و فشار خون
روغن زیتون و بیماری‌های قلبی
روغن زیتون و التهاب روماتیسمی
روغن زیتون و دستگاه گوارش
روغن زیتون و احساس درد
روغن زیتون و چاقی
روغن زیتون و تغذیه نوزاد
روغن زیتون و پیری
روغن زیتون و پوست
زیتون خوراکی
مصرف زیتون خوراکی
دلایل و مشکلات موجود در بخش زیتون
راهکار های حل مشکلات زیتونکاران
تعرفه واردات زيتون در سال ۹۱
آمار واردات و صادرات زیتون در سال ۱۳۹۱
واردات زیتون ترکیه به ایران
منابع


تعداد صفحات : 36 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود