صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  مقاله درباره رابطه دین و بهداشت

مقاله درباره رابطه دین و بهداشت

این تحقیق در مورد دین و بهداشت می باشد و ارتباط آن ها با هم را مورد بررسی قرار می دهد.

چکیده
در عصر حاضر باتوجه به امکانات موجود، انسان باید در رفاه و آرامش به سر برد؛اما ملاحظه میشود که پژمردگی، افسردگی، احساس عدم نشاط، اضطراب، غمگینی و دلمردگی از پدیدههای وحشتناک عصر ماست. انسان در حالت وحشت و اضطراب و نگرانی فوقالعاده به سر میبرد، احساس میکند که زندگی خشن شده و لطافت خود را بکلی از دست داده است، روح و نشاطی که در یک روستایی چند قرن قبل وجود داشت،

امروزه هرگز در خانه مرفهترین و ثروتمندترین افراد دیده نمیشود، سفرهها رنگینتر و غذاها متنوعتر، اما احساس لذت کمتر شده است، تا جایی که بسیاری از مردم کشورهای صنعتی خود را با داروهای مسکن و مواد مخدر و مشروبات الکلی آرام نگه میدارند. سخن در این است که آیا میتوان بر این مشکل فائق آمد؟ آیا راه حلی وجود دارد؟ و اگر وجود دارد آیا این راه حلها در دسترس ما میباشد؟ و بالاخره برای رفع این نگرانیها و بلای اجتماعی چه باید کرد؟ در این مقاله به ارتباط بین دین و بهداشت پرداخته می شود.

مقدمه
هنگامى که انسان دردمند و تنها، نا امید از کمک دیگران در کاهش دردهاى جسمى یا روانى خود راهى به جایى نمى یابد, هنگامى که امید بهبودى از بیمار مبتلا به اختلال روانى یا جسمانى با سیرى مزمن و پیش رونده سلب مى شود و درمان هاى کلاسیک کمکى به او نمى کنند, تنها راهى که براى نجات از اضطراب, افسردگى و دردهاى جان کاه او باقى مى ماند یارى جستن از ایمان و باور دینى است.

باور به قدرت خداوند و نیایش او و سر نهادن به خواست و اراده الهى, در تسکین دردها به انسان توان تحمل مى دهد. در این حال است که نیازهاى روحى تأمین مى شوند, سرمایه هاى اخلاقى تبلور مى یابند و انسان توان آن را مى یابد که از جسم خود دور گردد و درد را حس نکند, یا آن چنان آرامش یابد که تنش را تجربه ننماید.

رفتارهایى از قبیل، توکل به خداوند، صبر, دعا, زیارت و غیره مى توانند از طریق ایجاد امید به نگرش هاى مثبت باعث آرامش درونى فرد شوند. باور به این که خدایى هست که موقعیت ها را کنترل مى کند و مسئول عبادت کننده هاست, تا حد زیادى اضطراب مرتبط با موقعیت را کاهش مى دهد, به طورى که اغلب افراد مؤمن, ارتباط خود را با خداوند مانند ارتباط با یک دوست بسیار صمیمى توصیف مى کنند و معتقدند که مى توان از طریق اتکاء و توسل به خداوند, اثر موقعیت هاى غیر قابل کنترل را به طریقى کنترل کرد.

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
تأثیر باور دینی بر روی انسان
روان درمانی دینی
دین و مقابله با فشار روانى
مقابله هاى دینى و سلامت روان
فنون دینى مورد استفاده در روان درمانى
نتیجه گیری
منابع


تعداد صفحات : 15 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود