صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما

مقاله درباره بررسی اثر کرونا

این تحقیق در مورد اثر کرونا می باشد که پس از معرفی آن، به بیان علل به وجود آمدن ، عوامل موثر بر کرونا و اصطلاحات مربوط به آن می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته های برق (الکترونیک ، الکتروتکنیک) و دیگر رشته های مرتبط با آن پیشنهاد می گردد.

مقدمه
پدیده کرونا در اطراف خطوط فشار قوی که جریان متناوب دارند باعث مقداری تلفات الکتریکی و در شدیدترین حالت منجر به قوس الکتریکی و تخلیه کامل می شود. مهمترین علامت آن بوجود آمدن هاله ای نورانی اطراف خطوط فشار قوی است . کرونا در واقع یونیزه شدن نیتروژن هوا است و علت وجود تلفات انرژی ایجاد نور و حرارت در اطراف سطح هادی است.

نشانه های کرونا شامل نور که بسته به شدت کرونا طول موج آن از مادون قرمز تا ماورای بنفش تغییر می کند. نشانه‌های دیگر صدای جرقه‌های کوچک الکتریکی و تشکیل گاز ازن (که بوی آن در محیط اطراف قابل تشخیص است) و بوجود آمدن اسیدنیتریک در اثر ترکیب نیتروژن جدا شده از هوا با رطوبت موجود در هوا است که به صورت گرد سفید اطراف سیم ها نمایان می شود.

اگر ولتاژ متناوبی را بین دو هادی که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند اعمال کنیم و آن را به تدریج افزایش دهیم به وضعیتی می رسیم که پدیدهی کرونا اتفاق می افتد.

اگر سطح هادی ناهموار باشد در لبه ها و نقاط تیزتر به علت افزایش چگالی بار، کرونا شدیدتر خواهد بود و پرتو نور ساطع شده درخشان تر است . همچننی اگر فاصله بین هادیها بسیار کم باشد(کمتر از قطر یکی از آنا) قبل از تشکیل کرونا جرقه صورت می گیرد.

علت بوجود آمدن پدیده کرونا :
وقتی ولتاژ متناوب که شکل موج سینوسی دارد به حد ولتاژ کرونا برسد ( ولتاژ یونیزاسیون عایق گازی) به علت یونیزه شدن گاز جریان یونیزاسیون به جریان عادی هادیها اضافه می شود و باعث غیر سینوسی شدن شکل موج جریان می شود که این موج غیر سینوسی به خاطر داشتن هارمونی های بالا باعث ایجاد پارازیت وتداخل رادیویی و اغتشاش در مدارهای مخابراتی مجاور آن می شود.

فهرست مطالب
مقدمه
علت بوجود آمدن پدیده کرونا
عوامل موثر بر کرونا
1- شرایط جوی
2-شرایط هادی ها
عایق جامد
1- شکست ذاتی
2- شکست الکترومکانیکی
3- شکست حرارتی
4- شکست فرسودگی
5- شکست در لبه ها
پدیده بهمن الکترونی و تخلیه الکتریکی تانزند
عوامل موثر بر تاج
مزایا
ضرر


تعداد صفحات : 17 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود