صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » حسابداری  »  مقاله تاریخچه بودجه نویسی در ایران و جهان

مقاله تاریخچه بودجه نویسی در ایران و جهان

این تحقیق در مورد تاریخچه بودجه نویسی در ایران و جهان می باشد و سیر تحول بودجه و بودجه نویسی را در کشورهای انگلستان ، آمریکا ، فرانسه و روسیه و همچنین تاریخ بودجه نویسی ایران از دوره هخامنشیان تا دوره های جدید را مورد بررسی قرار خواهد داد. این تحقیق به دانشجویان رشته حسابداری ، اقتصاد ، امور مالی و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
بودجه ریزی به عنوان یکی از چالش های فعلی نظام اقتصاد ایران تاریخچه ای ۱۰۰ ساله دارد.

تاریخ حکایت از آن دارد که طی دوران مختلف دولت ها تا حدود زیادی تکیه بر کارشناسان بین المللی را مبنای تحولات ساختاری در بودجه قرار داده اند به گونه ای که طی چند سال اخیر نیز دستورات صندوق بین المللی پول تاثیرات بسیاری در ساختار و نظام بودجه ریزی کشور داشته است.

مورگان شوستر آمریکایی اولین کارشناسی بود که به صورت رسمی و با هدف سامان بخشیدن به وضعیت مالی دولت ایران در سال ۱۲۹۰ شمسی به ایران آمد.

اما به دلیل تشدید بحرانهای سیاسی و اولتیماتوم دولت روسیه پس از ۸ ماه مجبور به ترک کشور شد. پس از گذشت یک دهه یعنی در سال ۱۳۰۱ دکتر میلیسپو که او هم اهل آمریکا بود با ماموریتی مشابه شوستر به ایران سفر کرد.

سیر تحول بودجه در طول تاریخ
در نظام هایی که قبل از پیدایش نظام سرمایه داری بر جوامع انسانی مسلّط بودند به دلایل برخاسته از درون نظام ها و به سبب درک متفاوت افراد این جوامع از نظام های حاکم مفهوم دولت و بودجه به شکل امروزی مطرح نبود. از اواخر قرن چهارم میلادی (شروع قرون وسطی) نظام فئودالی به عنوان یک نظام مسلّط جهانی شکل گرفته و تکامل یافت و سرانجام در اواخر قرن پانزدهم میلادی تجزیه گردیده و به انحطاط و نابودی گرائید.

در این نظام فئودال ها و خان ها به صورت سلسله مراتب بزرگ و کوچک در تمامی سطوح هر قدرت پراکنده بودند و هر یک با شیوه ی خاص خود در محدوده ی توانایی و اقتدار خویش بر جان و مال و حتی ناموس افراد تحت سلطه ی خود حکومت می کردند در رأس هرم خان بزرگ و در سطوح پایین تر خان های کوچک قرار داشتند که هر یک از آن ها از خان های بالا دست اطلاعت و فرمانبرداری می کردند.

در حالی که در قاعده ی هرم انبوه انسان هایی قرار داشتند که رعیت یا سرف خوانده می شدند. وظیفه ی اصلی سرف ها کاویدن و کاشتن رفین خان ها بود و سهم آن ها بهره ای اندک در حد قوت لایموت بود.

فهرست مطالب
مقدمه
سیر تحول بودجه در طول تاریخ
نمودار سلسله مراتب فئودال ها و رعایا تا اواخر قرن ۱۵
سیر تحول بودجه در انگلستان
تحول بودجه ریزی در آمریکا
بودجه و انقلاب کبیر فرانسه
بودجه و انقلاب بزرگ روسیه
تاریخچه ی بودجه در ایران
دوره ی اول: از ایران باستان تا سلجوقیان
الف) زمان هخامنشیان
ب) زمان اسکندر مقدونی
ج) دخل و خرج در زمان اشکانیان
د) دوره ساسانیان
هـ) دوره ی سلجوقیان
خصوصیات بودجه ریزی در دوره ی اول
دوره ی دوم: بودجه ریزی سلجوقیان تا انقلاب مشروطه
درآمدها و هزینه ها در دوره ی اسلام
ج- زمان صفویه
د) زمان قاجاریه
ویژگی ها و خصوصیات بودجه ریزی در دوره ی دوم
دوره ی سوم: دوره ی مشروطه تا پیروزی انقلاب اسلامی
ویژگی های بودجه در دوره سوم
دوره ی چهارم، دوره ی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
د) بودجه بعد از انقلاب اسلامی
منابع


تعداد صفحات : 40 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود