صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  مقاله آثار عفو و گذشت در زندگی

مقاله آثار عفو و گذشت در زندگی

این تحقیق در مورد عفو و گذشت می باشد و  از جهات مختلف ، تأثیر آن را در زندگی افراد بیان می نماید.

مقدمه
عفو و گذشت از نظر عقل و عقلا (عرف عقلا و شيوه و رويه ايشان) و شريعت وحياني، امري ارزشي و هنجار و رفتاري پسنديده و نيكوست. خداوند در آيات بسياري بر ارزشمندي عفو و گذشت تاكيد كرده و از صاحبان حق خواسته است كه برخلاف حق و حقوق خويش از باب انسانيت از خطا و اشتباه ديگري درگذرند و بر رفتار نادرست و نكوهيده وي چشم بپوشند و آن را ناديده بگيرند.

ایثار شامل کمک اختیاری میشه بدون اینکه انتظاری برای بازگشت و منفعتی برای ما داشته باشه و بدون هیچ گونه چشم داشتی صورت میگیره .برای یادگیری ایثار همانطور که برای موفقیت زندگینامه افراد موفق را مطالعه میکنیم و برای یادگیری این رفتار زیبا هم میتوانیم زندگی نامه افرادی که در سالهای گذشته به نوعی این ایثار به معنای واقعی نشان دادن را برویم مطالعه کنیم و دیدگاهای آنها در مورد ایثار را دریافت کنیم و این افراد چه ویژگی هایی داشته اند که آنقدر زیبا ایثار و گذشت و فداکاری را به ما نشان دادند.

تأثیر از خود گذشتگی در زندگی
در شرایط  سخت و بحرانی  است که  خوبی  کردن  مفهوم واقعی  خود را می یابد  و به قولی  روزگار  سخت است  که خمیره  و ذات انسان ها  را می نمایاند . چراکه در روز خوشی  گذشت و نیکی کردن  چندان  زحمت و انرژی نمی برد . آنهایی که بهترین  بودند هرگز  بازنگشتند و در حقیقت آنقدر از خود  برای دیگران  مایه گذاشتند که دیگر از خودشان  چیزی  باقی  نمانده .آیا می  ارزد  به خاطر چند سالی  یا چند صباحی  بیشتر عمر کردن انسانیت را  بفروشیم.

آیا در این معامله سود می کنیم.پایمال کردن  حق  دیگران به خاطر کمی بیشتر  خوردن یا پوشیدن  یا داشتن.آیا این  داشتنها  ارزش  این همه فرومایگی را دارد.سعی کنید  در زندگی  گاهی  خود را به جای  دیگران بگذارید.فقط از زاویه دید خود به مسائل نگاه نکنید. فقط  خود را نبینید.در این جهان میلیون ها انسان زندگی می کنند. حس  بشردوستانه  احساس  تنهایی و انزوا  را می زداید.اگر ذره ای به خدا ایمان دارید بدانید که پاداش  و ثمره گذشت شما  هرگز  بی پاسخ نخواهد ماند. آنچه را که از خود برای دیگران خالی می کنید خداوند برای  شما پرخواهد کرد.

شما اگر راه لذت بردن از زندگی  را بیابید از یک دسته گل به اندازه  یک  گلستان  رایحه استنشاق  خواهید کرد و اگر فقط  حرص و طمع داشتن  را داشته باشید نه تنها از آنچه که دارید  لذت نخواهید  برد بلکه فقط  بیش  از پیش  انباشته کرده  و در طمع بازهم بیشتر داشتن خواهید سوخت .

فهرست مطالب
مقدمه
تأثیر از خود گذشتگی در زندگی
گذشت در زندگی افراد چه پیامدهایی به دنبال دارد؟
مراتب عفو و گذشت
زمينههاى عفو
آثار فردى و اجتماعى عفو و گذشت
راه تحصيل عفو و دورى از كينه
احادیثی در مورد تأثیر عفو و گذشت در زندگی
نتیجه گیری
منابع


تعداد صفحات : 16 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود