صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  تحقیق در مورد کاربرد نور و لیزر در پزشکی

تحقیق در مورد کاربرد نور و لیزر در پزشکی

این تحقیق با موضوع کاربرد نور و لیزر در پزشکی بوده و کاربردهای نور و لیزر را در شاخه های مختلف علم پزشکی مورد بررسی قرار می دهد.  این تحقیق به دانشجویان رشته های پزشکی ، پرتوپزشکی ، پرتو درمانی ، دندانپزشکی ، پرستاری و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
امروز شاهد هستیم که لیزر به عنوان یک ابزار قدرتمند سهم بسزایی در گسترش دانش بشری و تکنولوژی جدید دارد.
در سال 1958 هنگامی که پروفسور شاولو مقاله فنی خود را در خصوص اصول لیزر ارائه نمود خیلی سریع مشخص شد که این تکنیک کاربردهای فراوانی دارد.

جدای از کاربردهای نظامی، لیزر پزشکی یکی از مهمترین کاربردهای لیزر محسوب می‌‌شود که هر روز هزاران نفر با آن تحت درمان قرار می‌گیرند. در سال 1964 با اختراع لیزر CO2، راه برای بکارگیری لیزر در جراحی باز شد. در آن مقطع زمانی بود که فکر بکارگیری فوتون بجای چاقوی جراحی در جراحیهای دقیق و ظریف مطرح شد. از آن تاریخ به بعد دانشمندان و محققین در یک رابطه تنگاتنگ با متخصصان پزشکی توانسته‌اند انواع لیزر، با طول موجهای مختلف را در کنار دیگر ابزارهای دقیق بسازند تا شرایطی فراهم شود که عمل‌های جراحی که تا چند سال غیر ممکن و یا با مشکلات هدیده‌ای رو به رو بود، به راحتی انجام پذیرد.

ذکر این نکته لازم است که لیزر تنها به عنوان یک چاقوی جراحی بکار گرفته نمی‌شود، بلکه بکارگیری آن مزایای فراوانی در امر پزشکی دارد که اهم آن را می‌توان چنین بر شمرد:

1- بهبود نتایج درمان
2- کاهش الودگی و عفونت
3- کاهش خونریزی در عمل
4- کنترل دقیق در عمل‌های جراحی
5- کاهش محدوده جراحی
6- بهبود سریع جراحی و کاهش زمان درمان
7- کاهش میزان مصرف دارو
8- اقتصادی بودن آن نسبت به دیگر روش‌های موجود

با توجه به مزایای بیان شده بالا منطقی است که این شاخه پزشکی مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

کاربردهای پزشکی لیزر برا ساس برهم کنش فوتون‌های لیزر با بافت می‌باشد. این نوع برهم کنش به پارامترهای مختلفی از جمله توان لیزر، طول موج و خواص اپتیکی بافت بستگی دارد.

همان طور که در بالا گفتیم ایده اولیه لیزر پزشکی، هنگامی که اولین لیزر گاز کربنیک توسط پاتل اختراع شد مطرح گردید. طول موج منتشر یافته از لیزر گاز کربنیک 10.6 میکرو است. این طول موج به جهت قرار گرفتن در ناحیه مادون قرمز به راحتی توسط بافت که حدود 80% آن را آب احاطه کرده است جذب می‌شود.کاربردهای پزشکی لیزر برا ساس برهم کنش فوتون‌های لیزر با بافت می‌باشد. این نوع برهم کنش به پارامترهای مختلفی از جمله توان لیزر، طول موج و خواص اپتیکی بافت بستگی دارد.

در یک تقسیم بندی کلی برخورد نور با بافت را می‌توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد.
1- Non disturbing، در این اثر بافت زنده در برخورد با نور تغییر نمی‌کند.
2- Photodestructive، در این فرآیند فوتون برخوردی با بافت ایجاد حرارت کرده و نهایتا منجر به نابودی بافت می‌شود. این فرآیند خود شامل تقسیم بندی دیگری می‌شود.
3- Photochemical effect، فوتون جذب شده توسط بافت جهت واکنش شیمیایی بکار گرفته می‌شود. در این فرآیند انرژی جذب شده باعث تغییراتی در ساختار مولکول خواهد شد. جذب پرتو ماورائ بنفش توسط پوست یکی از این اثرات است.

فهرست مطالب
مقدمه
برونکوسکوپ‌ها و ليزر
کاربرد نور در درمان بیماری ها
1-درمان یرقان نوزاد
2-کروموتراپی
کاربرد ليزر در چشم پزشکی
کاربرد لیزر در دندان پزشکی
جایگاه لیزر در دندانپزشكی
بهره گیری از لیزر در درمان های دندانپزشكی طی سال های اخیر
محاسن كاربردهای لیزر در دندان پزشکی
دقت عمل لیزر، زمان درمان !؟
جراحی دندان با لیزر بدون درد است؟
كاربردهای لیزر در دندانپزشكی


تعداد صفحات : 27 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود