صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » هنر و گرافیک  »  تحقیق در مورد پاپ آرت

تحقیق در مورد پاپ آرت

این تحقیق در مورد یکی از شاخه های هنری؛ پاپ آرت می باشد. در این تحقیق پس از معرفی پاپ آرت ، به بیان تاریخچه و هنرمندان کشورهای مختلف در این هنر می پردازد. این تحقیق به دانشجویان رشته های هنر ، نقاشی ، معماری و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه
پاپ آرت جنبشي هنري بود که در سال هاي دهه شصت در انگلستان و آمريکا به وجود آمد. هنر پاپ يکي از جنبش هاي اصلي قرن بيستم بود. دستمايه اصلي هنرمندان اين سبک، فرهنگ مردمي، توليدات انبوه، تبليغات محيطي يا تلويزيوني، بسته بندي ها و در کل هر آن چه مردم بيشتر مي ديدند از چيدمان ۱۰۰ قوطي کنسرو سوپ گرفته تا سريوگرافي پرتره موناليزا. اين سبک را مي توان يک سبک روشنفکرانه با نگاهي انتقادي به مصرف گرايي به خصوص در آمريکا دانست. کلمه هنر پاپ يا Pop Art را جان مکهله John McHale در سال ۱۹۵۴ به وجود آورد. آقاي مک هله معني هنر پاپ را در يک نمايشگاه در انگلستان به ريچارد هميلتن RichardHamilton  توضيح داده بود.

سه يا چهار ماه بعد، آقاي هميلتن طي نامه اي معني هنر پاپ را تبيين کرد. در اين نامه هميلتن گفته بود که هنر پاپ يک هنر جوان، ارزان، مردمي، فاني، مصرف گرا، کنايه آميز، شهوت انگيز، فريبنده و يک تجارت بزرگ است. در سال ۱۹۵۸ کلمه Pop Art را براي اولين بار در مجلهArchitectural Digest چاپ کردند. هنر پاپ را داداي نيمه دوم قرن بيستم ناميدند. اين جنبش در آخرين سال هاي دهه ۱۹۵۰ در انگلستان به وجود آمد و در آمريکا به نقطه کمال خود رسيد. عبارت پاپ آرت مختصر پاپيولار آرت Popular Art(هنر توده) است.

نام اين جنبش همه چيز درباره خودش را آشکار مي کند. پاپ آرت مي خواست هنر را دوباره به زندگي روزانه مردم بياورد. اين جنبش در واکنش به نقاشي آبستره به ميان آمد و ادعا مي کرد جنبش آبستره بيش از حد سوفسطايي و نخبه گراست.

تصاوير مورد پسند هنرمندان پاپ، اشيا از زندگي روزمره بود. به طور مثال قوطي هاي سوپ به طراحي اندي وارهول. خصوصيت گرايش جنبش پاپ آرت استفاده وارهول از سريوگرافي، يک شيوه فوتو رئاليستيک Photo Realistic و توده پسند پرينت ميکينگ Print Making بود. تفاوت بين هنرهاي زيبا و هنرهاي اعلانات بازرگاني به طور ارادي از بين رفت. مثال بسيار خوب پوشش آلبوم هاي موسيقي سال هاي دهه شصت است. شخصيت اصلي اين مکتب فکري بدون شک اندي وارهول Andy Warhol ۱۹۸۷-۱۹۲۸ بود.

نام هاي بزرگ ديگر جاسپر جانس JasperJohns ، رابرت روشنبرگ  Robert Rauschenberg، ديويد هاکني David Hackney، کلاوس اولدنبرگ Claus oldenburg، روي ليشتيستين RoyLichtenstein،جرج سگال  GeorgeSegal و جيمز روزنکوئيست James Rosenquist بودند.

جنبش پاپ آرت عمدتا يک جنبش هنري آمريکايي و بريتانيايي بود.

پاپ آرت چیست؟
پاپ آرت در اصل يک جنبش هنري متعلق به دهه ۶۰ ميلادي است. هنرمندان اوليه پاپ يک گروه هنري مستقل انگليسي بودند که زيبايي شناسي هنري را گسترش دادند. در واقع اين ها عقيده داشتند مبتذل ترين عناصر فرهنگ جامعه قابل زيبا بودن و هنري بودن هستند. آن ها ابزارهاي کار خود را فيلم هاي عامه پسند، آگهي هاي تبليغاتي، داستان هاي کميک استريپ علمي – تخيلي، موسيقي پاپ، حروف و علائم متداول، اشياي روزمره و کالاي مصرفي معرفي کردند.

در واقع هر چه که در چشمان مردم بيشتر ديده مي شود مي تواند ابزار قدرتمندي براي پاپ آرت باشد. پديدآورندگان پاپ آرت بر تاثير بر فرهنگ عامه شهري تاکيد داشتند. در آمريکا، پاپ آرت قدرت و نفوذ فراواني داشت و به نوعي واکنشي برابر اکسپرسيونيسم انتزاعي و باورهاي دادائيستي بود. هنر پاپ آرت به سرعت در عرصه هاي مختلفي مثل طراحي گرافيک، سينما و … رسوخ کرد.

در دوران جديد با ظهور بيلبوردهاي عظيم تبليغاتي کنار بزرگراه ها، پاپ آرت قدرتمندترين ابزار خود را يافت. هميشه پاپ آرت و«پول درآوردن از هنر» چنان به هم نزديک به نظر مي آيند که اگر نيت به وجود آورندگان آن ها را در نظر نگيريم، به راحتي با هم اشتباه مي شوند. اين دو با هم بده بستان دارند؛ پاپ آرت از تجارت تغذيه مي کند و تجارت از پاپ آرت. طراحي محصول و گرافيک تبليغاتي به سبک پاپ آرت، بر هنرمندان پسين خود بسيار تاثيرگذار بود. به طوري که امروزه اکثر طرح هاي گرافيکي تجاري از ايده هاي پاپ آرت بهره مي برند. هم چنين به خاطر استفاده از عناصر ساده زندگي روزمره و فرهنگ مصرف گرايي روزمره، بسياري از کارتون ها از سبک نقاشي هاي تبليغاتي پاپ آرت بهره مي برند.

بسياري از هنرمندان سرشناس پاپ نقاشي هاي فراواني از حالت هاي روزمره و عادي زندگي دارند و اين نشانه نگاه هنري آن ها به اتفاقات روزمره است. هر چند که نبايد فراموش کرد که هنرمندان پاپ آرت همواره نگاهي تجاري به هنر دارند. موسيقي پاپ نيز هر چند که چندان وابسته به گرافيک و طراحي پاپ به نظر نمي رسد، اما تمام هنرمندان پاپ در اين اعتقاد مشترک هستند که پيش پا افتاده ترين عناصر فرهنگ جامعه نيز قابل زيبا بودن هستند و مي توان آن ها را با زبان هنري بيان کرد.

هنر عامه یا هنر پاپیک جنبش هنری بود که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در انگلستان و آمریکا به وجود آمد. هنر پاپ یکی از جنبشهای اصلی قرن بیستم بود. دستمایهٔ اصلی هنرمندان این سبک فرهنگ مردمی، تولیدات انبوه، تبلیغات محیطی یا تلویزیونی، بسته بندی‌ها و درکل هر آنچه مردم بیشتر می‌دیدند از چیدمان ۱۰۰ قوطی کنسرو سوپ گرفته تا سریوگرافی پرترهٔ مونالیزا. این سبک را می‌توان یک سبک روشنفکرانه با نگاهی انتقادی به مصرف گرایی به خصوص در آمریکا دانست.

فهرست مطالب
مقدمه
پاپ آرت چیست؟
پیشینه
جنبش پاپ آرت
پاپ آرت از دید کلی
هنرمندان
پاپ آرت در سایر هنرها


تعداد صفحات : 21 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود