صفحه اصلی پرسش و پاسخ پشتیبانی تماس با ما
صفحه نخست  » علوم انسانی » تربیت بدنی  »  تحقیق در مورد تمرینات چابکی

تحقیق در مورد تمرینات چابکی

این تحقیق در مورد تمرینات استقامتی می باشد و مفاهیم ، عوامل ، ویژگی ها ، اصول و مراحل انجام تمرینات چابکی را بیان می نماید.

مقدمه
توانایی بدن برای تغییر وضعیت ، تغییر مسیر حرکت و یا هر دوی آنها که در حداقل زمان و با مهارت و دقت انجام شود را چابکی می گویند.
چابکی ، عمومی است ( چابکی تمام بدن ) یا عضوی ( چابکی یکی از اندام ها مثل دست و پا ) فاکتور چابکی در بسیاری از فعالیت های ورزشی به عنوان عامل تعیین کننده ی موفقیت است .
استارتهای سریع ، توقفهای ناگهانی و تغییرات سریع در مسیر حرکت به عنوان پایه و اساس نمایش خوب به ویژه در بازی هایی از قبیل بسکتبال تندیس ف بدمینتون ، والیبال ، فوتبال و … به سمار می رود.

چابکی یکی از قابلیتهایی است که در حیطه آمادگی حرکتی قرار دارد.

– قابلیتی است که فرد با توجه به سرعت و فرم بدن ، جهت حرکت خود را با حفظ تعادل با سرعت و دقت زیاد تغییر می دهد.
– یکی از عوامل مؤثر در اجرای فعالیتهای ورزشی است که گاهی اوقات در انجام برخی

مهارتهای شغلی و روزمره به کار می آید.
-قابلیتی است که فرد در هنگام تغییرمسیر (تغییر مرکز ثقل بدن خود) کاهش سرعتش را به حداقل برساند. (در اینجا توان انفجاری ، سرعت ، تعادل و هماهنگی نقش بسزایی در چابکی خواهند داشت. )

-چابکی یا چالاکی به توانایی عصبی و عضلانی گفته می شود که با استفاده از آن می توان وضعیت ثابت یا متحرک بودن بدن را یا مسیر حرکت آن را به طور ارادی ، دقیق و در حداقل زمان با حفظ تعادل و درک موقعیت تغییر داد.

– چابکی با توجه به مهارتهای ویژه ورزشی ممکن است عمومی ویا ویژه باشد . (فعالیتهایی مثل دوی رفت و برگشت، مارپیچ و زیگزاگ در مسافتهای مختلف و همچنین موفقیت در ورزشهای بدمینتون و تنیس به چابکی ورزشکار بستگی دارد)

– چابکی با عوامل دیگر آمادگی جسمانی در ارتباط است و به قدرت ، استقامت، سرعت، تعادل و مهارت بستگی دارد، ولی هر کدام از آن عوامل به تنهایی چابکی نیست.

انواع چابکی
با توجه به وضعیت ثابت یا متحرک بودن بدن دو نوع چابکی وجود دارد : چابکی پویا ، چابکی ایستا .
چابکی پویا : توانایی تغییر جهت حرکت بدن در دویدن
چابکی پویا به توانایی تغییر جهت حرکت بدن در یکی از چهار جهت اصلی یا فرعی با حداکثر سرعت و دقت در دویدن گفته می شود، ازقبیل دوهای کوتاه در تنیس یا دوهای رفت و برگشت در بسکتبال.
چابکی ایستا : توانایی تغییر شکل بدن به طور درجا
چابکی ایستا به توانایی تغییر شکل بدن یا هر یک از اعضای بدن به طور درجا و با حداکثر سرعت و دقت گفته می شود . از قبیل حرکات دست و پا در تنیس روی میز.

فهرست مطالب
مقدمه
انواع چابکی
اندازه چابکی
آزمون دوی مارپیچ
اهمیت چابکی
راههای افزایش چابکی
عوامل مؤثر در چابکی
روش تمرین و تقویت چابکی
سرعت
انواع حرکات زیگزاگ
انواع حرکات پرش جفت در جهت های مختلف
حرکت برنامه ریزی شده
چابکی و انعطاف پذیری
آزمون چابکی ایلی نویز
روش تمرین و تقویت چابکی
دویدن و غلت از روی مانع
نردبان چابکی
ویژگیهای نردبان


تعداد صفحات : 17 | فرمت فایل : WORD

بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود